Порушення митних правил. Штраф 471 Митного кодексу

За вимогами Митного кодексу (далі - МК) декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

   На кордоні є два канали - 'зелений' та 'червоний'.
  
Канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
   
Канал, позначений символами червоного кольору («червоний коридор»), призначений для всіх інших громадян. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.   

 

  Відповідно до ч.1 ст.374 МК України, товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, та товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до статті 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об`єктами оподаткування митними платежами.

    Згідно ст. 368 ч1., ч3 МК, Для цілей оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) громадянами через митний кордон України, застосовується фактурна вартість цих товарів, зазначена в касових або товарних чеках, ярликах, банківських виписках, електронних повідомленнях з інтернет-магазинів, інших документах, які містять відомості про вартість таких товарів. Особа, яка декларує товари, вправі довести достовірність відомостей, представлених для визначення їх фактурної вартості.

  Якщо особа, перетинаючи митний кордон України не задекларує товар, вартість якого перевищує 500 (1000) Евро, то  разі в виявлення такого факту, таку особу митні органи притягунть до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 471 МК України. Санкція статті передбачає штраф - 30% від вартості товару.
  Але вартість товару визначається (якщо не надано декларантом - касових або товарних чеків, ярликів, банківських виписок, електронних повідомленнях з інтернет-магазинів, інших документах, які містять відомості про вартість таких товарів )  експертами СЛЕД ДМСУ. 
На практиці, оцінка товарів проведена СЛЕД ДМСУ значно перевищує вартість товару, що не була задекларована особою.
 Така завищена оцінка товару відповідно впливає на розмір штрафу передбачений ч.2 ст. 471 МК (30% від вартості).

Для захисту своїх прав необхідно:
(1) при придбані товару зберігати всі товарні чеки, тощо;
(2) одразу на миному пості при виявленні твоару і складені протоколу вказувати, що правопорушник (особа) має  товарні чеки на товар;
(3) як найшвидше залучити до справи адвоката.
Всі подальші дії буде спрямовувати адвокат, але найчастіше необхідно буде подвати позову про скасування постанови митного органу або зміну заходу визначену митним органом.